KOTEVNÍ MATERIÁL A DOPLŇKY
Talířové hmoždinky (fasádní hmoždinky) - kotevní materiál ETISC, polystyrenové záslepky (zátky), frézy do polystyrenu a další
Grafitová polystyrenová zátka o průměru 67 mm a tloušťce 16,5 mm Balení 100 ks
Bílá polystyrenová zátka o průměru 67 mm a tloušťce 16,5 mm Balení 500 ks
Grafitová polystyrenová zátka o průměru 67 mm a tloušťce 16,5 mm Balení 500 ks
Talířové hmoždinky
Kotvení polystyrenu fasádními hmoždinkami je činnost, kterou bychom neměli opomíjet. Přestože nás někteří výrobci ujišťují o mimořádných vlastnostech svých lepidel, 100 % bezpečnost fasády zajišťuje pouze mechanické upevnění. Důvodem je to, že fasádní hmoždinky jsou pevně fixovány ve zdivu, nikoliv na něm. Pevnost lepidla nepomůže, pokud je pod ním slabý podklad. Dobře umístěné talířové hmoždinky v polystyrenu tento problém řeší. Kotvení polystyrenu na hmoždinky je nejlevnější částí celé izolace. V této kategorii najdete veškeré příslušenství, které potřebujete pro bezpečné kotvení Vaší fasády.
Použití fasádních hmoždinek
Správně upevněné a umístěné kvalitní talířové hmoždinky zajistí, že fasáda bude odolná vůči nepříznivým atmosférickým vlivům, které se vyskytují stále častěji. Při silném větru polystyrenové desky rezonují, což může způsobit jejich borcení, pokud nejsou mechanicky připevněny ke stěně. Zvláště důležité je kotvení grafitového polystyrenu. Jak by takové kotvení mělo vypadat? Při hmoždinkování pěnového polystyrenu norma doporučuje použít minimálně 5 hmoždinek na metr čtvereční (dvě na panel a jednu mezi panely). Pokud upevňujete odřezky (menší než celá deska) o délce menší než ⅓ desky, stačí zde použít pouze jednu fasádní kotvu.
Jak správně talířovou hmoždinku zakotvit v pěnovému polystyrenu?
Pro správné provedení kotvení je třeba vyříznout kulatý otvor o průměru talíře fasádní hmoždinky do fasádního polystyrenu v místě, kde má být hmoždinka upevněna. Pro tento účel je nejlepší zakoupit speciální frézu do polystyrenu (např.: https://www.nejpolystyren.cz/freza-do-polystyrenu-zp-fs/) namontovanou na akumulátorovém šroubováku. Později v takto vytvořené dutině vyvrtáme vrtákem o průměru 10 mm otvor pro umístění hmoždinky a ponoříme vrták do zdi. Otvor by měl být vyvrtán uprostřed kulaté výhlubně v polystyrenu (čím přesnější vrtání, tím snazší instalace hmoždinky).
Dalším krokem je vložení hmoždinky do vyvrtaného otvoru a její pečlivé zaklepání. Poslední fází hmoždinkování je aplikace polystyrenové zátky (např.: ). Někteří lidé označují zátky také jako "polystyrenové záslepky". Připevňují se pomocí lepicí malty, ale lze použít i nízko expanzní pěnu. Toto řešení je vhodné všude tam, kde vrchní vrstvu fasády tvoří omítka. Nezapomeňte zvolit vhodnou délku hmoždinky vzhledem k tloušťce izolace (hmoždinka musí být řádně zapuštěna do polystyrenu a do zdiva). Stejný postup se používá pro kotvení grafitového i bílého polystyrenu.
Talířové hmoždinky a zátky
Polystyrenové záslepky jsou velmi důležitým, i když nenápadným prvkem při kotvení fasádního polystyrenu. Pomáhají výrazně omezit únik tepla v místech osazení hmoždinek. Pokud například instalujeme tepelnou izolaci z grafitového polystyrenu, vyplatí se namontovat grafitové polystyrenové zátky. Pokud použijeme polystyrenové zátky, cena investice se výrazně nezmění. Oblíbené polystyrenové záslepky jsou totiž velmi levným výrobkem a efekt jejich použití je velmi důležitý.
Abyste však mohli do polystyrenu udělat přesné otvory pro hmoždinky a zátky, musíte se vybavit kvalitní frézou na polystyren (např. ZIEL-PLAST ZP-FS). Nabízí to nejlepší řešení, protože výrobky ZIEL-PLAST (jak talíře hmoždinek, tak zátky i frézy se dokonale shodují (rozměry, průměry). Pokud jsou hmoždinky, fréza a hmoždinky zakoupeny jako sada, můžete si být jisti, že spolu budou perfektně sloužit svému účelu. Bez frézky polystyrenu nebude možné fasádu řádně prokotvit. Použití frézy na aku šroubováku výrazně urychluje a zefektivňuje práci na fasádě.
Jaké talířové hmoždinky mám vybrat?
Odpověď na tuto otázku je vlastně docela jednoduchá: hmoždinky je třeba volit podle typu podkladu a tloušťky izolační vrstvy. K tloušťce polystyrenu přičtěte 9 cm a získáte délku hmoždinky v případě montáže bez zahloubení v případě zapouštění hmoždinek vystačí přičíst pouze 7 cm. Hmoždinky vyráběné společností ZIEL-PLAST v našem eshopu jsou vysoce kvalitní výrobky, které byly prověřeny mnoha uživateli, testy a evropskými certifikáty. Fasádní hmoždinky se dělí na několik typů podle druhu hmoždinky. Jedná se o:
Hmoždinky s plastovým dříkem, kovovým trnem a plastovým koncem
Hmoždinky s plastovým dříkem a kovovým trnem
Hmoždinky s plastovým dříkem a plastovým trnem
Proč existují takové rozdíly v konstrukci hmoždinek? To je dáno rozdíly v tepelné vodivosti materiálu jádra. Jak už to v životě bývá, i u hmoždinek platí zásada "málo znamená hodně". Pokud se rozhodnete pro hmoždinky s kovovým trnem, budou držet velmi pevně a lze je zatloukat bez obav z prasknutí trnu. Na druhou stranu kov dobře vede teplo ze stěny ven. Z tohoto důvodu je důležité používat polystyrenové zátky, které jsme zmínil výše.
Ideálním řešením jsou hmoždinky s kovovým trnem a plastovým koncem (ZIEL-PLAST FIX-M). Díky tomu, že hlava trnu hmoždinky je zapouzdřena v plastu, hmoždinka lépe proniká do nestabilního podkladu a eliminuje se také únik tepla přes tepelný most. To je důležité zejména v případě, že nebudeme používat polystyrenová záslepky (zátky). Jednoduše koncovka hmoždinky lépe těsní směrem k vnějšímu povrchu a teplo již tak snadno neuniká. Plášť těchto hmoždinek je standardně vyroben z kopolymeru.